Alaaddin Keykubat Üniversitesi öğrencileri Gazze için yürüdü

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinde (ALKÜ) öğrenciler, akademisyenler ve idari personelin katılımıyla İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek amacıyla cuma namazı çıkışı yürüyüş düzenlendi. ALKÜ Rektörlüğünün de destek verdiği yürüyüşe Genel Sekreter Vekili Onur Ocakdan, Alanya İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan, İHH İnsani Yardım Vakfı Alanya Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Yavuz, Dekanlar, MYO Müdürleri, Daire Başkanları, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı. ALKÜ Nimet Alaattinoğlu Camisi’nden başlayan yürüyüş, sloganlar eşliğinde Türk ve Filistin bayraklarıyla birlikte ALKÜ giriş kapısına kadar devam etti.

AYDEMİR: “ALKÜ FİLİSTİN’İN YANINDA”

“ALKÜ Filistin için Buluşuyor!” yürüyüşü, ALKÜ ana kapısı önünde basın açıklamalarıyla devam etti. Yürüyüşü temsilen açıklama yapan ALKÜ Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencisi İnt. Dr. İsmet Aydemir, zulme karşı susmayıp mazlumun yanında olan dünyanın her yerindeki insanları selamladıklarını belirtti.

7 Ekim’den bu yana saldırılarını daha da arttıran İsrail’in barbarlıkla Gazze’de çocuk, kadın, erkek, genç, yaşlı, engelli ayırt etmeksizin 35 bin kişiyi katlettiğini hatırlatan Aydemir; “Katil İsrail; Gazze’yi bir açık hava hapishanesine çevirerek, Filistin halkına fosfor bombası atıp kundaktaki bebeklerin bombardımanlar sonucunda enkaz altında can verdiği bir soykırım yaşattı ve yaşatmaya da devam ediyor. İsrail bir insanlık felaketine sebep olup savaş suçunu işledi. Hâliyle bilmeliyiz ki bu soykırıma ‘savaş’ demek, savaş kelimesinin tanımına aykırıdır. Filistin meselesi sadece Müslümanların değil; kalbinde zerre merhamet taşıyan din, dil, ırk fark etmeksizin her insanın davasıdır. Bu sebepledir ki geçen hafta ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi öğrencileri ve akademisyenlerinin okuldan atılmak, disiplin soruşturmasına sevk edilmek hatta tutuklanmak pahasına vicdanlarının sesini dinleyerek başlattıkları İsrail karşıtı gösterilerle dünya genelinde onurlu duruşun başkaldırı fitili ateşlendi. Tüm zorluklara karşı başlattıkları direniş protestoları için onlara Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi öğrencileri olarak tüm kalbimizle teşekkür ediyoruz. Biz de Gazze için kampüsler ayaklansın, insanlık susmasın diyerek bu direnişte onlarla beraber olduğumuzu bildiriyoruz. Fikir özgürlüğünün sadece lafta kaldığı, İsrail’in güçlerinden dolayı susan ve susmaya zorlayan devletler ile İsrail bilmelidir ki dünyanın her yerindeki vicdanı hür, fikri hür insanlar olarak biz susmadık; susmayacağız. Onurlu ve özgür Filistin halkının davasında onların yanında olacağız.  Kanlı vahşete kör, masum insanların feryatlarına sağır olmamak için vicdanı olan herkesi direnişimize davet ediyoruz.” dedi.

OCAKDAN: “KATİL İSRAİL’E KARŞI DURAN YÜREKLERİN YANINDAYIZ”

Daha sonra basın açıklamasına devam eden ALKÜ Genel Sekreter Vekili Onur Ocakdan, ALKÜ ailesinin tek yürek olarak terör devleti İsrail’in onlarca yıldır Filistin halkına yapmış olduğu vahşetin karşısında durduğunu dile getirdi.

ABD’deki üniversitelerdeki protestoların baskıya ve şiddete maruz bırakılarak direnişe destek verenlerin susturulduğuna dikkat çeken Ocakdan, “ALKÜ olarak katil İsrail’in vahşetine ve dünyanın bunu görmezden gelmesine karşı duran yüreklerin yanındayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bütün dünya devletlerine karşı İsrail’in barbarlığını haykırması üzerine, dünyanın dört bir tarafından bütün insanlık bu savaş suçunun karşısında oldular. Bizler de ALKÜ olarak Filistin halkının yanında olduğumuzu belirtmek, tüm insanlığa bu zulme dur demeleri için sesleniyoruz.” diye konuştu. Konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Dr. İhsan İlhan, İsrail’in zulmümün bitmesi için tüm dünyanın sert bir şekilde karşı çıkması gerektiğinin altını çizdi. Yürüyüş, İlçe Müftüsü İlhan tarafından yapılan dua ile sona erdi. Yürüyüş sonunda bayraklar ve pankartlar ALKÜ kapısına bırakıldı.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x